KULCZYKFOUNDATION
KULCZKFOUNDATION
Efekt Domina V seria

Trzeba mieć odwagę, żeby poruszyć pierwszą kostkę domina

Rohindża w Bangladeszu – czy to się kiedyś skończy?

Udostępnij Tweetnij Wykop
KULCZYKFOUNDATION
Największy obóz uchodźców świata Cox's Bazar – kiedyś ogromny ośrodek turystyczny w Bangladeszu. To tu prawie 900 tys. uchodźców z Birmy znalazło schronienie przed ludobójstwem. Zdaniem ONZ jest to sytuacja nie do udźwignięcia.

Dyskryminacja ludności Rohindża (Rohingja) trwa od dziesięcioleci. Rząd w Mjanmie (Birmie) nie uznaje ich za grupę etniczną, a za emigrantów z Bangladeszu. W sierpniu 2017 r. doszło do zaostrzenia konfliktu i według obserwatorów ONZ wydarzenia noszą znamię czystki etnicznej.

Krwawa niepodległość
W 1948 r. Birma uzyskała niepodległość. W związku z tym stała się federacją, którą zamieszkiwało 130 narodów i grup etnicznych. W zasadzie od razu doszło do zbrojnych konfliktów. Gdy buddyzm został uznany za religię państwową, sytuacja jeszcze się pogorszyła. Wtedy to swoich praw zaczęli domagać się muzułmanie z grupy etnicznej Rohindża.

W latach 60. doszło do wojskowego przewrotu, kiedy to na czele junty stanął Ne Win. Od tego czasu wielokrotnie łamano prawa człowieka w Birmie i zaobserwowano wzrost rebelii. Grupy mniejszości etnicznych zbrojnie zwróciły się przeciwko juncie wojskowej. Dyskryminowano m.in. grupę Rohindża. Obywatele Birmy uciekali z niej, jak i innych regionów ze względu na walki partyzanckie.

Przemoc seksualna
Bardzo wyraźnie widać było, że przemoc seksualna dokonywana przez birmańskie siły bezpieczeństwa stała się główną niszczącą cechą podczas kampanii zbrojnej. Dokonywano gwałtów na kobietach i dziewczynkach z mniejszości Rohindża w stanie Arkan (Rakhine). Humans Rights Watch wydało na ten temat 37-stronicowy raport "Całe moje ciało było bólem: Seksualna przemoc wobec kobiet i dziewcząt Rohindża w Birmie", który opisuje tragiczne przypadki wraz z morderstwami rodzin kobiet. Te, które przeżyły, opisują swoją ciężką ucieczkę do Bangladeszu.

Organizacja udostępniła także zdjęcia satelitarne z 2017 r., które pokazują skalę zniszczeń w Birmie. W ciągu kilku tygodni podpalono prawie 200 wiosek. Według HRW, większość z nich uległa całkowitemu zniszczeniu, a ponad 90 proc. zabudowań zostało zrównanych z ziemią. Rząd Birmy podkreśla, że działania te są konieczne, aby zaprowadzić w kraju bezpieczeństwo. W podobnym tonie wypowiedziała się premier Mjanmy - Aung San Suu Kyi (laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r.), która twierdzi, że to operacja przeciwko terroryzmowi. Jest za to krytykowana na całym świecie, również przez osobistości, takie jak choćby Dalajlama XIV.

Cox's Bazar
Kiedyś największy ośrodek turystyczny w Bangladeszu i najdłuższy pas nieprzerwanej plaży (ponad 120 km). Zjeżdżali się tam głównie miejscowi, ale był także dużą atrakcją dla turystów. W pewnym momencie zaczęły powstawać hotele i restauracje, które zniszczyły to naturalne dziedzictwo.
Pod koniec 2017 r. Bangladesz otworzył swoje granice dla uciekających z Birmy Rohindżów. To właśnie Cox's Bazar stał się obozem dla uchodźców. Miejsce odwiedziła Dominika Kulczyk ze swoim programem "Efekt Domina", gdzie spotkała się z pracownikami organizacji HOPE Foundation, która tworzy tam jeden z największych systemów pomocy medycznej dla uchodźców. W obozie fundacja prowadzi, wspierany teraz przez Kulczyk Foundation, szpital polowy dla kobiet oraz liczne punkty medyczne i przez całą dobę realizuje transport medyczny.

Sytuacja uchodźców jest tragiczna. W Birmie żyli od pokoleń, ale bez obywatelstwa. Egzystują w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki medycznej, pracy i edukacji. ONZ zorganizowało również konferencję w Genewie, której celem było zebranie funduszy na pomoc dla uchodźców. To i tak kropla w morzu potrzeb. Niewątpliwie mamy do czynienia z kolejnym kryzysem humanitarnym, o którego zakończenie walczy cały świat. Oby z powodzeniem.
Julia Wiśniewska

Czy wiesz, że:
Więcej na temat Cox's Bazar sprzed dramatu uchodźców możesz dowiedzieć się z materiału BBC, który dostępny jest tutaj.
Olgądaj Efekt Domina - Odcinek 6

KulczykFoundation

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.